تفاوت سیمان و بتن در چیست؟

 گروه تولیدی و صنعتی ایران زمین تولید انواع محصولات ساختمانی با بروزترین تجهیزات و پرسنل مجرب در محیطی وسیع آماده ارائه محصول به شما می باشد .
فروش انواع پودر آجر،  آجر سفال – آجر سقف – سنگهای مصنوعی و دیوار پوش و کفپوش را از ما بطور مستقیم تهیه نمایید .

تلفن:  4-01134772502       فکس:  01134772285      موبایل : 09117118500    ایمیل: [email protected]

تفاوت سیمان و بتن در چیست؟

تفاوت سیمان و بتن در چیست؟

سیمان و بتن دو اصطلاح پر تکرار در صنعت ساختمان سازی هستند که اشتباها به جای همدیگر استفاده می‌شوند. اما این دو ماده از نظر کارکرد، طرز استفاده با هم تفاوت اساسی دارند. در این محتوا ابتدا به تعریف هر کدام از آنها پرداخته می‌شود و سپس به تفاوت سیمان و بتن پرداخته می‌شود. همچنین به تفاوت ملات سیمانی و بتن نیز پرداخته میشود. زیرا افرادی به اشتباه ملات سیمانی را با سیمان یکی می‌دانند.

تفاوت ملات سیمانی و بتن

تفاوت ملات سیمانی و بتن در میزان ترکیب مواد اولیه کاربرد آن است. خیلی از مواقع افراد به دنبال شناخت تفاوت ملات سیمانی و بتن هستند که  اشتباها به جای آن تفاوت سیمان و بتن را سرچ می‌کنند.

از ملات برای چسباندن آجر، سنگ و اجزای فیزیکی در کنار هم استفاده می‌شود و همانند چسب عمل می‌کند، همچنین یکی دیگر از کارکردهای ملات سیمان درزگیری است که به آن دوغاب سیمان نیز گفته می‌شود و که به صورت عینی در منازل مسکونی در حمام و سرویس بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما بتن کاکردهای متفاوت و بسیار متنوعی دارد که در ادامه به کارکرد آن می پردازیم.

  • ساخت اسکلت فلزی

یکی از پرکاربردترین استفاده از بتن استفاده از آن در ساخت اسکلت بتنی است. امروزه اکثر اسکلت‌های ساختمان‌های مسکونی از بتن  ساخته شده است. تصور کنید که یک سازه ساختمانی به جای استفاده از بتن در آن از ملات سیمانی استفاده شده باشد. چه اتفاقی برای آن سازه می افتد؟

  • ساخت سدهای کوچک و بزرگ

بخاطر مقاومت بسیار بالای بتن در برابر فشار از آن در ساخت سد استفاده می‌شود. که یکی از تفاوت سیمان و بتن، قدرت تحمل فشار بالای بتن نسبت به ملات سیمانی است.

  • ساخت سازه‌های دریایی

یکی دیگر از تفاومت سیمان و بتن، قدرت بالای تحمل شیمیایی و عدم واکنش‌پذیری بتن با آب دریا است . در ساخت ملات سیمانی معمولا از سیمان نوع یک یا همان سیمان معمولی استفاده می‌شود اما در ساخت بتن از انواع سیمان پرتلند تیپ دو تا پنج برای ساخت آن استفاده می‌شود. پس مقاومت شیمیایی بالایی در برابر خوردگی شیمیایی از خود نشان می‌دهد.

  • ساخت پل‌ها

پل‌ها یکی از حساس‌ترین انواع سازه در برابر فشار هستند و تفاوت سیمان و بتن به کلی در ساخت آنها محسوس است. در صورتی که از ملات‌های سیمانی به جای بتن در ساخت پل ها استفاده شود ابتدا اینکه ملات‌ها نمی‌توانند فشار بار بالایی را تحمل کنند، دوم آنکه در برابر عوامل محیطی مثل اختلاف دمای بالا و همچنین گرما و سرما دچار ترک خوردگی های ریزی می‌شوند که در ادامه این ترک خوردگی‌ها افزایش می‌یابد و پل از بین می رود.

با ما تماس بگیرید